Wilczy Szaniec [woj. warmińsko-mazurskie]
W gierłoskim lesie znajduje się najstraszniejsze miejsce na ziemi. W Wolfsschanze zapadały najważniejsze decyzje w czasie trwania II wojny światowej. To tu Hitler wydał oświadczenie usunięcia "śmiesznych stu milionów słowian", planował zniszczenie Moskwy czy wydał rozkaz całkowitego zniszczenia Warszawy i eksterminacji wszystkich jej mieszkańców. Dawniej jedno z najtajniejszych a dzisiaj jedno z najsłynniejszych obiektów II wojny światowej.
CO TO JEST WILCZY SZANIEC
Wilczy Szaniec był jedną z kilku kwater głównych Hitlera, ośrodkiem dowodzenia w czasie wojny. W tym kompleksie decydowały się losy II wojny światowej. Nazwę swojej kwaterze Hitler nadał osobiście. Nazwa Wilczy Szaniec/Wolfsschanze nawiązuje do jego pseudonimu partyjnego z początku kariery - Wilk/Wolf.
KIEDY I PO CO POWSTAŁ WILCZY SZANIEC
Hitler planując atak na Związek Radziecki chciał dysponować miejscem blisko frontu, z którego mógł swobodnie kierować działaniami wojennymi podczas realizacji planu "Barbarossa", który zakładał rozgromienie ZSRR w ciągu kilku miesięcy. Decyzję o budowie kompleksu podjęto jesienią 1940 roku.
DLACZEGO WILCZY SZANIEC POWSTAŁ W TYM MIEJSCU
Na wybór lokalizacji wpływ miało kilka czynników. Gierłoski las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim, więc łatwiej było kierować działaniami podczas planu "Barbarossa". Prusy Wschodnie były jednym z najbardziej ufortyfikowanych okręgów III Rzeszy. Obszar położony był w dużym oddaleniu od arterii komunikacyjnych, w starym mieszanym lesie stanowiącym całoroczną, naturalną osłonę obiektów a dodatkowo rozciągające się na wschód Wielkie Jeziora Mazurskie stanowiły naturalną przeszkodę dla wojsk lądowych. Prawie przez środek lasu przechodziła linia kolejowa a obok niej utwardzona droga, co umożliwiało swobodny transport materiałów budowlanych, sprzętu, zaopatrzenia a także dojazd. W okolicy budowane było także lotnisko. Wszystkie te czynniki sprawiły, że Hitler na swoją kwaterę wybrał właśnie to miejsce, w gierłoskim lesie pod Kętrzynem.
BUDOWA WILCZEGO SZAŃCA I POBYT HITLERA
Budowę Wilczego Szańca, pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania", powierzono Organizacji Todt. Prace rozpoczęto jesienią 1940 roku i trwały nieprzerwanie niemal do końca 1944 roku, jednak kwatera nigdy nie została ukończona.
Budowę kompleksu podzielić można na trzy okresy:
I okres budowy (1940-1941) - budowa kwatery tymczasowej, gdyż zakładano, że wojna na wschodzie potrwa kilka miesięcy.
II okres budowy (1942-1943) - rozbudowa istniejących i budowa nowych budowli na terenie kwatery.
III okres budowy (od 1944) - wzmacnianie schronów kolejnymi warstwami żelbetu, budowa kolejnych schronów.
Hitler do Wolfsschanze przyjechał 24 czerwca 1941 roku i przebywał w nim, z przerwami, do 20 listopada 1944 roku. Szacuje się, że spędził tam 850 dni. Przez prawie 3 lata wojny Hitler dowodził armią właśnie z Wilczego Szańca. W obliczu zagrożenia atakiem zbliżających się niebezpiecznie blisko wojsk radzieckich, Hitler 20 listopada 1944 roku opuścił Wilczy Szaniec. W tym czasie z kwatery wywieziono całą dokumentację i ważniejsze urządzenia. W nocy 24/25 stycznia 1945 rozpoczęto wysadzanie schronów i baraków.
OPIS WILCZEGO SZAŃCA I GALERIA ZDJĘĆ
Wilczy Szaniec miał powierzchnię 250 ha. Cały obszar podzielony był na trzy strefy bezpieczeństwa a teren był doskonale zamaskowany i strzeżony. Otoczony był pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkadziesiąt metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a na terenie suchym także betonowe stanowiska ckm. Do kwatery prowadziły trzy strzeżone wartowniami wjazdy. Dodatkowo w centrum kwatery znajdowała się także wartownia oficerska strzegąca wjazdu na teren pierwszej strefy oraz wartownia kolejowa na zjeździe z szosy na stację kolejową.
Obecnie Wilczy Szaniec udostępniony jest do zwiedzania a w 2017 roku uznany został przez dziennik The Telegraph jednym z 25 najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzenia w Europie Wschodniej.
Poniżej przedstawiam mapę kwatery głównej z zaznaczoną trasą i obiektami. Pod mapą zdjęcia przedstawiające obiekty w 2017 roku.
Nr. 0 - stacja filtrów wodnych
Nr. 1 - gwardia przyboczna Hitlera (obecnie restauracja)
Nr. 2 - gwardia przyboczna Hitlera
Nr. 3 - barak narad, miejsce zamachu na Hitlera
Nr. 4 i 5 - służba bezpieczeństwa i gwardia przyboczna Hitlera
Nr. 6 - schron dla gości
Nr. 8 - służby bezpieczeństwa, placówka pocztowa
Nr. 7 - służby stenograficzne
Nr. 10 - magazyn żywności
Nr. 11 - schron przeciwlotniczy Martina Bormanna
Nr. 13 - BUNKIER HITLERA - największy obiekt na terenie kwatery
Nr. 20 - adiutantura osobista Hitlera
Nr. 19 - bunkier feldmarszałka Keitla
Nr. 16 - schron Hermanna Göringa
Nr. 15 - budynek mieszkalny Hermana Göringa
Nr. 17 - budynek szefa sztabu wehrmachtu gen. Alfreda Jodla
Nr. 18 - kasyno II
Nr. 22 - garaże
Nr. 21 - centrala dalekopisowa
Podobał Ci się artykuł?
Będziemy bardzo wdzięczni za Twoje kliknięcie "Lubię to!" poniżej.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Post a Comment